Veski 12

Kes oli see auväärt paidelane, kelle 19. ja 20. sajandil Veski tänavas asunud õlletehas tootis ühel aastal 197 000 liitrit õlut ning kellel oli Paides viis õllepoodi? See paidelane oli August Stamm (1855–1937), kes oli õllepruulitegevuse üle võtnud oma isalt Gustav Stammilt (1819– 1888). Kui Vallimäe serva jääval Veski tänaval ringi jalutada, leiab Stammide endisaegseid hooneid neile kuulunud  kruntidelt (nr 124, 125, 126, 127) praegugi. Perekonna elamu Veski 12 on ehk viimati meeles kui Paide vallavalitsuse maja.

Esimene teade krundist pärineb 1779. a. Siis kuulus see apteeker Wedelile. Hiljem on krundiga seotud  lihunik Graubner, kreisiarst dr Hesse,  valitseja  Grass ning parun Trofim von Traubenberg. Viimase näol oli tegemist Oisu mõisnikuga, kes asutas krudile  väikese õllepruulikoja. Õlletootmise aktiivse tegevusega Paides tegi algust talupoegliku päritoluga Gustav Stamm, kes omandas krundi 1870. a. Pärast isa surma võttis 1888.a  Stammide ärid üle poeg August, kes viis Paide õllevabriku maailmakaardile. Ajalooline õllevabrik asus krundi tagapoolel tollal jõeäärses hoones, mille aadress on praegu Veski 16a. Selleni viib eluhoonete vahelt  munakivitee. Paekivihoone Veski 18 on ehitatud Stammi ajal pudelite pesemiseks. Uuemal ajal on seal asunud maakonnaarhiiv. Praegu on kõik hooned eravalduses. Veski 16a seinalt leiab kivi aastaarvuga 1853 ja Veski 12 elamu keldri ukse kõrvalt kivi aastaarvuga 1877.

Vaade Stammi õlletehasele 19. saj lõpus. / View of the Stamm brewery in the late 19th

Peale õlle- ja limonaadivabriku kuulusid Stammile õllepoed Tallinna, Pärnu ja Aia tänavas. Huvitav on ehk teada sedagi, et August Stammi õllevabrik on olnud mõnele Veski tänava naabrile hoopis pinnuks silmas. Nimelt rikkunud Stammi õlleköögist välja voolav pudelite pesuvesi (iga päev tuli loputada 500 kuni 1000 pudelit)  jõevett.  I maailmasõja ajal, kui kehtis alkoholikeeld, lõpetas Stammi õllekoda tootmise. 1920ndatel õlletehas tiheda konkurentsi tõttu enam tootmist ei alustanudki. Ruume kasutati kaua aega õllelaona ja valmistati karastusjooke.

 

VESKI 12 – LOCATION OF THE PAIDE BREWERY

Who was the Paide resident who produced 197,000 litres of beer in one year in the brewery on Veski St and had five beer stores in Paide? He was August Stamm (1855–1937), who had inherited the brewery business from his father Gustav Stamm (1819– 1888). The historical brewery was located on the rear of the lot in a building by the river, which is now Veski 16a. A cobblestone road between the residential buildings leads to the building. The limestone building at Veski 18 was built during the Stamm era for washing bottles. Now all these buildings are privately owned. In addition to the brewery and soft drink factory, the Stamms also owned beer stores in Tallinn and Pärnu, as well as on Aia Street. During World War I, when prohibition was in force, the Stamm brewery ceased operations.

 

Fotodel:

  1. Paides toodetud õllesortide etiketid. Õllepudelite etikettidel on tekst vene ja saksa keeles. Vene keeles põhjusel, et Eesti kuulus kuni 1918. aastani Vene keisririigi koosseisu ja riigikeel oli vene keel. Kuigi vabriku omanik oli August Stamm, jäi vabriku nimeks isa järgi G. Stamm. / The labels of the beer brands produced in Paide. The texts on the labels ae in Russian and German. Russian because Estonia was part of the Russian Empire until 1918, and the state language was Russian. Although August Stamm was the owner of the brewery, it was still named G. Stamm after his father.
  2. Õllevabrikant August Stammi perekond 1928. a. / The family of brewery owner August Stamm, 1928.

 

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga