Raekoda (Keskväljak 14)

Paide esindushoone, raekoda. Sellel asukohal võis raekoda asuda juba keskajal, ent sellele vihjab ebamääraselt ainult üks 17. sajandi alguses tehtud gravüür Paidest. 18. sajandil ehitati siia ühekordne kaupmehe-elamu, linnavalitsus kolis majja alles 1913. aastal ning kahekordseks ehitati see 1925. aastal.

 

Ajavahemikul 1786-1823 ehitatud ühekordne kivimaja, kuulus ühele krundile koos Keskväljak 13 ja Pikk 1-ga. Aastal 1908 ostis maja karskusselts Iwa, kes kasutaski hoonet seltsimajana.

raekoda1kLinnavalitsus kolis majja 27. novembril 1913 ja asub seal siiani. Ühekordse kivimaja gabariidid (hoone pikkus, laius, seinte ja poolkelpkatuse kõrgus) olid omavahel heas mõõdukooskõlas ja vastasid klassitsismiperioodil linnades enamlevinud kodanikumaja elamutüübile ning maal pastoraadihoonete lahendustele. Hoone ehitati ümber kahekorruseliseks 1925. aastal (tollase linnapea Purfeldti projekti alusel). Hoonel on säilinud algupärased vihmaveetorude lehtrid. Kuni 1930-te aastateni oli see maja peale kiriku ainuke kivist ehitis keskväljaku ääres.

 

Paistab, et keskaegne raekoda võis asuda enamvähem samal kohal. Ühelt 17. sajandi alguse4 gravüürilt on näha kirikuesist turuplatsi ning selle lõunaküljel rae- ja vaekojaks sobivate hoonete kompleksi. Ent pärast Liivi sõda jäi krunt hoonestamata. Ühekordne kivihoone ehitati sinna alles 18. sajandi lõpus.

Paide raekoda on renoveeritud, sisekujunduses on kasutatud palju juugendi elemente.

Siseruumides leiab palju vanu Paide fotosid ning rohkem infot hoone kohta.

 

 Maja omanike andmed:

  • Kohtufoogt ja kaupmees Christian Craemer ja tema pärijad
  • 1785 von Baranoff, kes ehitas siia kivist maja
  • kaupmees Friedr. Schwalm
  • kaupmees Bernh. Endelin
  • kohtufoogt ja kaupmees Wilhelm Hoffmann
  • kaupmees ja raeliige O. Nigols

 

Fotogalerii:

 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Raekoda (Keskväljak 14)

  1. Paide Raekoja seinale sai kunagi Paide Perekonnaseisuameti juhataja pr Marika Martini poolt tellitud imeilus suur Tiit Pääsukese maal. Ka siin on see ühel must-valgel pildil näha. Mis sellest haruldasest maalist on saanud? Detsembris Paide Raekoda külastades ei näinud seda jahjuks enam seinal. :-(

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga