Vee 1

Vee 1 maja on üks Paide vanemaid koolihooneid. Lihtne, ühekorruseline sadulkatusega hoone on ehitatud 1786.aastal, Vee tänava poolne osa 19.sajandi II poolel. Maja on kuulunud baltisaksa ajaloolalsele August Wilhelm Hupelile.

 

Hupeli koolile pärandatud hoone oli 1848.aastaks nii amortiseerunud, et see lammutati maha ja samale kohale ehitati arhitekt J.W.Schnorri  projekti järgi klassitsistlik uus hoone, lisati väike Vee tänava poolne tiib. 20.sajandil kohandati ehitis ärihooneks ja muudeti fassaadilahendust

Hupeli_maja

Peale 1920. aastat muudeti hoone uuesti elumajaks. Hoone on säilitanud oma esialgse gabariidi ja välisilme. Katusel on uukaknad. Originaaldetailidest on säilinud profileeritud rõhtlaudis, nurkade vertikaalsed kattelauad, räästa profiillauast tuulekast, akende nurkhinged,  nuppudega hinged, avade Paide tüüpi piirlauad, nurgikud, tahveldisega välisuksed, diagonaallaudisega välisuksed koos sepishingedega, Vee tn. poolse välisukse klassitsistlik valgmik, korstnapits.  Sisemistele ümberehitustele vaatamata on vana plaanilahendus loetav. Säilinud on esimese korruse talalaed, võlvitud keldrid ja ilus õueansambel.

 

Esimene valdaja oli kaupmees ja nahaparkal W.Bormann.

1805.a. kolis majja pastoriametist pensionile jäänud A.W.Hupel (1737-1819). Hupel oli laialdaste huvidega pastor ja literaat, kes avaldas hulga kirjutisi. Paides jätkas ta leskede ja orbude eest hoolitsemist ning oma testamendis kinkis elumaja linna tütarlastekooli asutamiseks. 1819.a. õppis seal 44 tütarlast.

2004-2010 kohvik „Kalevite Kodu“

Vee tn tiivas asus 1930.ndatel aastatel Järva Maksuamet , nõukogude perioodil Paide Rajooni TSN Täitevkomitee rahandusosakond, pärast seda uuesti Järva Maksuamet. Praegu tegutseb majas kohvik.

Majale on Ühendus Weissenstein eestvedamisel ja Paide linna toel pandud metallist mälestustahvel Hupelile.

Loe lähemalt maja ning A.W.Hupeli kohta Ühendus Weissenstein kodulehelt (pdf fail).

 

 

Selle maja ja krundiga on seotud järgmised nimed:

1698 Magnus Johan Surcken majakrunt, kiriku krunt

26.05.1726 Carl Friedrich Berg

1748 Fabian Ernst Höppner

Parkal Bormann

Lesk Bormann

1786 kaupmees Joh. Friedr.Baumann

1787 raeliige ja kaupmees Rudolphi

Õuenõunik Rinne

1804-1819 August Wilhelm Hupel

1818-1921 Linna tütarlastekool

 

Vee1_MKinventeerimine

Vaata muinsuskaitseline inventeerimise andmeid Vee 1 kohta (pdf)

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Vee 1

  1. Kui selles majas asus veel maksuamet, siis ma olin seal mõned aastad juristina tööl. Ja tõesti oligi sel ajal tunne, et selle maja ajaloos on midagi olulist, Alguses istusin ühes esimese korruse toas, praegu peaks see olema kohvikust sisse tulles vasakut kätt teine laud akna all :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga