Tallinna 6

Tallinna tänava varasema ajaloo kohta vaata siit.

Tallinna 6 krunt on asunud keskajal üsna linna piiril (Kitsas tänav markeerib linnamüüri asukohta) ning oli juba siis hoonestatud. Praegune hoone oli aga ehitatud 18. sajandi lõpul üheks oluliseks kreisilinn Paide ametihooneks – kreisikooliks.

Hoone asub Paidele iseloomulikul piklikul krundil , mis algselt ulatusVäike-Aia tänavani. Viilkatusega ristkülikukujulise põhiplaaniga maja paikneb pikema küljega tänava ääres, Kitsa tn ääres tagasiastega tänavast on väike hoovitiib, hoone on kellerdatud. Algne maht on säilinud.

Originaaldetailidest on säilinud paekivist lai profileeritud räästakarniis, nurgaliseenid, avade krohvraamistused.

Hoone on ehitatud 18.saj. kõpul varaklassitsistlikus stiilis kreisikooliks. Vundament ja välisseinad on paekivist ja krohvitud. Maja all on keldrid.

Hoone algne plaanilahendus on osaliselt muudetud, kuid loetav. Hoonet läbib pikk vahekoridor, millest kahele poole jäävad suured ruumid. Viimased on kergete vaheseintega jaotatud kabinettideks. Hoone varasematest konstruktsioonidest väärivad tähelepanu kaks mantelkorstent, mis 1970.aastate alguses veel suures ulatuses olid säilinud. Hoonel oli säilinud rida väga laiade profileeritud piirlaudadega ja sepisdetailidega barokkstiilis siseuksi. Hoone lõunafassaadi välisuks on juugendstiilis.

Hoonet on pikka aega kasutatud koolimajana, Eesti vabariigi algusaastail töötas siin Järva Maakonnavalitsus, maksuamet, töökaitse komissar,  peale II Maailmasõda mäletatakse selles majas polikliinikut , kiirabijaama ja laste muusikakooli. Praegu asub hoones autopood ja kontoritarvete kauplus.

 

Selle hoone ja krundiga on seotud järgmised nimed:

1698 Peter Köhn, täisehitatud plats

1748 Hans Wartmann, haiglaplats  (koos Tallinna 4ga)

Von Baranoff

Kreisikool

1902PT linnakool

1913 stadthaus

 

Fotogalerii:

 

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga