Tallinna 2

Tallinna 2 hoone on praegu renoveeritud nö liiga uueks, ajaloolist katusekatet, laudist, aknaid jms siit enam ei leia, ent samas on tänu sellele maja säilinud (erinevalt kahest praegusest hävinud naabermajast).

Hoone on Paidele oluline, kuna siin asutati Paide esimene apteek ning siin elasid kaks Paide linna apteekrist linnapead (kreisilinn Paide esimene linnapea apteeker Wedel ja viimane linnapea, apteeker Brasche).

 

Hoone asub Paidele iseloomulikul algselt piklikul krundil, mis ulatus Väike-Aia tänavani. Maja ehitusaasta on 1775, kuid seda on kolmel korral oluliselt ümber ehitatud. Säilinud on originaalne võlvkelder ja hoone algne maht. Hoovipoolsel küljel on juurdeehitised, ida-läänesuunaline kõrvalhoone on peahoonega kokku ehitatud. Vundament on paekivist, välisseinad rõhtpalkidest, kaetud rõhtlaudisega. 1990.a. tulekahjus said fassaadi originaaldetailid kannatada ja asendati remondi käigus.

Paide apteek asutati 1769. a. Johan Joseph Meckini poolt. Esimene apteegihoone asus Pikal tänaval, 1776. a. andis Meckin apteegikontsessiooni üle kohtufoogt ja apteeker C.A.Wedelile, kes 1784.a. sai kubermanguvalitsuselt ainuõiguse apteegi pidamiseks Paide linnas. Sellest ajast kuni 1970. aastateni asus apteek Tallinna tn. 2 hoones.

1819. a. tegi Paide linnaarst Haapsalu apteeker Braschele ettepaneku asutada Paidesse uus apteek, kuna Wedel oli apteegipidamise unarusse jätnud. Brasche võttis ettepaneku vastu ja asutas Paidesse oma apteegi. 1826.a. müüsid Wedeli pärijad Tallinna tn 2 hoone koos apteegiga Braschele ja mõlemad apteegid ühendati. Brasche perekond on etendanud märkimisväärset osa Paide kultuuriloos. Johann Heinrich Brasche asutas Paides Venemaa esimese tikuvabriku ja rajas puukooli, kus aretas mitmeid külmakindlaid õunasorte. Tema poeg Franz Rudolf Brasche asutas Paide linna raamatukogu, pojapoeg Oskar Wilhelm Brasche oli farmaatsiateaduste magister, juhtis pikki aastaid linna raamatukogu, oli üks muuseumi asutajatest,  tegi kirjanduslikke katsetusi ja andis välja ajalehte „Paide Teataja“. Aastatel 1902-1918 oli Paide linnapea.

Apteek oli hoones kuni 1971.a., kui valmis uus hoone Vee tänavas.

PMF 1266 000224

 

Selle maja ja krundiga on seotud järgmised nimed:

1698 Otto Suhrken, tühi

1748 Hans Wartmann

Bürgermeister, kohtufoogt ja apteeker Adolph Christian Wedel 1775, uus ehitis

Apteeker Joh. Heinrich Brasche (1827)

Apteeker Rud. Brasche

1902 PT Apteeker ja linnapea magister Oscar Brsche

1904 63a Sitnikov

1913 62 ja 63 O.Brasche

 

Hoone on eraomandis, selles asuvad erinevad kauplused.

 

Talllinna 2 muinsuskaitseline inventeerimine:

Tallinna2_MKinventeerimine

Vaata muinsuskaitseline inventeerimise andmeid Tallinna 2 kohta (pdf)

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga