Tallinna 18

Tallinna 18 on üks Paide vanimaid kivihooneid, ehitatud ajal, mis Katarina II asutas Eestisse kreisi- ehk maakonnalinnu. Ka Paide linnaõigused taastati 1783. aastal kreisilinnana, mis vajas maakonnakeskusena toimimiseks kohaseid ametiasutusi, üheks selliseks sai justiitshoone, praeguse aadressiga Tallinna 18.

 

Tallinna tänava rajamine ja hoonestamine algas alles 18. sajandil, enne seda oli tänava ala kaetud eelkindlustuse rajatistega, linnapiir algas alles praeguse Kitsa tn joonest.

Arhitekt J.C.Mohri tüüpprojekti järgi varaklassitsistlikus stiilis 1790 . a. valminud kohtuhoone pidi hõlmama kõiki kreisilinnas ettenähtud ametiasutusi- kreisikohtu kantseleid, istungite saali, linnafoogti kantseleid, kassat, arhiivi ja ka vahitube ja vangikambreid. Selleks ehitatud maja on kelpkatusega kahekorruseline sümmeetriline hoone, peafassaadi liigendab vähe-eenduv keskrisaliit, hoone kesktelge kroonib kolmnurkfrontoon, algne plaanilahendus oli rangelt sümmeetriline.

PMF 2940 88

Eksterjööris on säilinud peafassaadi keskrisaliit, mida raamistavad rustikaliseenid, katuse kivikarniis, korrustevaheline vöö, avade lai krohviraamistus, 1925.aastast pärinevad II korruse sepisvõrega konsoolrõdu peasissepääsu kohal, kaarja valgmikuga peauks, dekoratiivsed reljeefsed väljad kahel pool portaali.

Interjööris on säilinud I korruse rist- ja silindervõlvidega laed, 1925.aastast pärit pärinevad peatrepp, vestibüüli geomeetrilised postamendid, kaarja nishiga rippkonsoolid trepikojas, astmeline trepibarjäär II korrusel, tahveluksed.

1924-25.a kohandati hoone arhitekt T.Mihkelsoni projekti järgi linna algkooliks. Hoone Laia tänava poolsele nurgale ehitati juurde 2-korruseline tiib jalutuskoridori ja klassiruumidega, peahoones asendati puittrepp avara kivist peatrepiga, mis hoovi pool moodustas kaarja väljaehitise, hoone interjöörid kujundati lähtuvalt ekspressionismi ja art deco vormikeelest, endisele varaklassitsistlikule fassaadile lisati art deco elemente.

1978.a. liideti 1925.a. juurdeehitusele 2-korruseline saal-võimla ja klassiruumide plokk. (EKE Projekt, arhitekt M.Kordemets)

1998-2000 hoone restaureeriti ja taastati ehitise algne kohtuhoone funktsioon. (OÜ Tartu Projekt, arhitektid E.Laarmann ja A.Vahrushev, sisearhitekt A.Tamverk)

Praegu asuvad hoones mitmed riigiasutused (kohus, maksu- ja tolliameti, töötukassa, notarid jne).

 

Selle hoone ja krundiga on seotud järgnevad nimed:

1698 mõisakingsepp Jürgeni lese 2 maatükki, ühel lagunenud vana maja

1748 Winter, pastor Schwabe

Stadt Weissenstein

 

 

Fotogalerii:

 

PMF 2380 32
Tallinna 18 Laia tn poolne juurdeehitus 1920-tel
Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga