Tallinna 12

Algselt ühekorruseline, katusekorruse väljaehitusega puidust elumaja on ehitatud 18. saj.  19. saj keskel ehitati hoonele teine korrus. Esimesel korrusel oli kauplus ja pagaritöökoda, teisel korrusel elukorterid ja Paide Kodanike Klubi (Bürgermusse) ruumid.  Eesti esimesel omariiklusperioodil kasutati hoone teist korrust administratiivruumidena. Siin asusid politseivalitsus ja rahvakohus. Majas on tegutsenud ka Järva Maakonnavalitsus ja Eesti Panga Paide osakond.

1920ndatel paiknes hoones H. Trantmani kompveki-, biskviidi-, pagari- ja kondiitritööstus, kus valmisid Paidele nime teinud kommisordid. Kaasajal kasutab hoonet Eesti Politsei.

Oma ülesannetele vastavalt on hoonel  kõrged võlvitud keldrid. Algne plaanilahendus on korduvate ümberehituste käigus muudetud. Fassaad on klassitsistlik ja säilitanud 19. saj välisime. Õuehooned on ümber ehitatud.

Tallinna tänav 12 on olnud lapsepõlvekoduks tuntud Eesti heliloojale ja pillimehele Raimond Valgrele, kelle looming muutunud üldrahvalikuks. Paide perioodil oli Valgre perenimeks Tiisel  (nime muutis ta 1937. a). Raimond Valgre sündis 1913. a Riisiperes. 1914. a tuli perekond elama Paide. Tema isa Johannes Tiisel oli pärit Järvamaalt, Esna vallast. Paide kodumaja esimesel korrusel pidas Valgre isa saapatööstust. Raimond Valgre jätkas  kooliteed Tallinna tänav 18 asunud koolimajas. Siin alustas Raimond klaveriõpinguid.  Paidest kolis Valgrete perekond Raplasse, kus Raimond  lõpetas 1926. a algkooli. Ka hilisem ajal külastas Raimond Valgre Paidet. Siin elas tema onu Eduard Tiisel, kellel oli Tallinna tänaval kingaäri.

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga