Pikk 4

Pikk tänav on üks Paide vanimaid, pärit keskaegsest linnaasumist. Siin asusid kreisilinn Paide ajal mitmete oluliste kaupmeeste ja linnaametnike majad. Enamus vanadest puitmajadest on hävinud, tänava miljöö on ainult osaliselt säilinud. Pikk 4 on aga Paidele kultuurilooliselt oluline asukoht.

 

Pikk 4 hoone on ilmselgelt uusehitis, ent selle asemel oli 1950-teni üks vana puumaja, millel on Paide jaoks oluline kultuurilooline tähendus, sest selles elas kogu elu kirjanik Hermann Hesse vanaisa Karl Hermann Hesse.

H. Hesse sündis 16. veebruaril 1802 Tartus. Olles omandanud meditsiinidoktori kutse ja täiendanud end välismaal, andis ta 17. mail 1830 nõusoleku tulla Paidesse kreisiarstiks.

Olles siin kolm aastat tegutsenud dr Rinne asetäitjana, nimetati C. H. Hesse alates 9. jaanuarist 1833 Paide kreisiarstiks. Umbes pool aastat hiljem, 27. juulil 1834 ostis ta 2000 rubla eest (võrdluseks: Veski tn krunt maksis näiteks 300 rbl) krundi number 42, mis kandis hiljem numbrit 28 ehk siis praeguse Pikk 4 krundi. Ilmselt krundi omandamisega seotud formaalsuste tõttu on omandamise aastaks hilisemates dokumentides märgitud 17. jaanuar 1835.

1854kaart_hesseSel ajal asus krundil puust madal elumaja, mis ulatus praeguse teeni Pikk 2 ja Pikk 4 vahel ning peaaegu kuni praeguse Pikk 4 maja viimaste akendeni (krundi laius Pika tänava ääres oli 44 m). Maja asus kohe praeguse kõnnitee ääres, selle taga oli suur aed, mis ulatus kuni Rüütli tänavani. Maja tagumises osas oli sammastele toetuv veranda.

 

 

Kindlasti tuleks märkida ka seda, et Paides on sündinud 2. juulil 1847 ka dr Hesse poeg ja kirjanik Hermann Hesse isa Johannes Hesse, kes elas siin 11 aastat. Johannes sai algõpetuse muide Paide algkoolis, kus oli kuni 1856. aastani õpetajaks dr. Hesse vend Alexander Daniel Hesse.

Karl Hermann Hesse tegutses Paide kreisiarstina kuni 11. juulini 1885 ja suri sellessamas majas 8. novembril 1896.

 

2006. aastal paigaldas Ühendus Weissenstein dr Hesse kunagise maja lähedale mälestustahvli, mida käis avamas kirjanik Hesse lapselaps koos abikaasaga.

Loe lähemalt Pikk 4 ja Hessede perekonna kohta Ühendus Weissenstein kodulehelt (pdf fail).

 

hesse

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga