Tallinna 9 ja 11

Tallinna tn 9 ja 11 on kaks Paide linnale kuuluvat, vanalinna piirkonnas asuvat hoonet, mis on praegu antud vabakondlikuks kasutuseks Wabalinna majale, siin tegutseb Paide SRIK, kohvik, Walge Galerii, welopark jt. (vt lähemalt Wabalinna maja kodulehelt). Maju on jõudumööda korras hoitud, ent olulisemad renoveerimistööd on suuremate toetuste ootel.

 

Varasem olukord

Paide praegune peatänav, Tallinna tänav, ei ole tegelikult kaugeltki linna kõige vanem tänav.

Linna asutamise ajal jäi suurem osa sellest praegusest tänavast linna piiridest väljapoole. Praeguse Tallinna tänava algust (keskväljakust kuni Kitsa tänavani) nimetati Pikaks tänavaks – see oli teisel pool turuplatsi kulgeva Pika tänava jaoks otsekui pikendus.

Wittenstein_kastiga

Linna piir (linnamüür) lõppeski praeguse Tallinna ja Kitsa tn ristumiskoha juures. Kõik mis jäi sellest põhja poole, oli juba linnast väljas ning oli peamiselt eelkindlustuste all.

Praeguse Tallinna 5 lõunapoolse otsa juures asus lausa vesiveski (kaardil punane ring), mis reguleeris linnamüüri ümbritsevas vallikraavis veetaset ning umbes Tallinna 9 ja 11 kohal kõrgus eelkindlustuse üks torne, Kõhna Grete torn.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Praeguse Tallinna 15 taga asus aga pikk hobusetall ning umbes praeguse Tallinna 31 ja 33 juures teine eelkindlustuse torn, Sepatorn.

Paistab, et juba rootsi ajaks, ehk 17. sajandil, olid eelkindlustused oluliselt kadunud, nii et selles nö rootsi alevikus võib näha mitmeid maju. Nende hulgas asus ka koolimaja (roheline ring), võimalik et umbes praeguse Tallinna 13 kohal.

Pärast Põhjasõda, kui linna hakati uuesti üles ehitama, rajati ka kunagiste eelkindlustuste peale praegune Tallinna tänav ning siis hakkas tänava äärde tekkima praegugi nähtav hoonestus.1848tln

Tallinna 11 ja 5 vahel asus 18. sajandi lõpul üks kivimaja (krunt nr 13), mis oli Paide kõige esimese seltsi, Kodanike Klubi ehk bürgermusse kõige esimeseks kohtumiskohaks. Näib, et see hoone kadus millalgi 19. sajandi keskpaigas (võibolla on see seotud kiriku põlemisega aastal 1845).

 

 

Praegune hoonestus

Praeguste Tallinna 9 ja 11 hoonete ehitamisajaks on märgitud 1907. See vastab kindlasti tõele Tallinna 9 suhtes, ent Tallinna 11 võis olla mingis mahus olemas ka varem.

Hoonete omanik oli Paide kaupmees Johansen, koloniaalkapmees ehk siis ärimees, kes ei müünud mitte ainult kohalikku, vaid ka ülemere kaupa.

Tallinna 9 hoone esialgne projekt oli selline, torni majale kahjuks siiski ei ehitatud:

Tallinna9_plaan05

Tallinna 9 hoone fassaad pärast valmimist:

PMF 3435 34

Fassaadiliigendus oli algselt teine kui praegu, seda ei lõhkunud suured väravad, mis ehitati hiljem nõukogude ajal. Ehitamisel on kasutatud Paide sauevabrikus valmistatud telliseid.

Tallinna 11 hoone nägi 1920-tel välja selline:

Pilt 295

Ukse kohal ripub kringel, majas valmistati küpsetisi, umbes nagu praegugi wabakohvikus.

Sel ajal on ilmselt ka hoone nö fuajeeruum pisut viisakamaks ehitatud – seinad ja laed kaeti laudisega, tagapool asuv suur laoruum oli endiselt palkseintega (seintel on säilinud saksakeelseid kirjeid, mis ilmselt olid kaupade märgistused). Teine korrus oli sel ajal välja ehitamata.

 

Nõukogude ajal olid mõlemad hooned kasutuses Teedevalitsuse poolt. Sel ajal raiuti ka Tallinna 9 hoonesse praegused suured värava avad.

Tallinna 11 oli kasutusel Teedevalitsuse kontorina, sel ajal ehitati välja ka Tallinna 11 teine korrus.

1990-tel asus siin MonLii tüdrukutekool ning kuni 2010. aastani Paide Noortekeskus.

Paide SRIK ja Wabalinna maja alustasid neis hoonetes tegevust 2008. aastal ning lõpetasid 2019. aastal.

 

Hoone väärtuslikud detailid

Tallinna 11 hoonel on osaliselt säilinud algne laudis. Aknad (sh piirdeliistud) ja katus on vahetatud vanalinna jaoks ebasobivate vastu välja Paide linna poolt 2006. aastal. Siseruumides on säilinud laiad, kahetollise paksusega põrandalauad, mis asuvad nö ujuvalt kogu maja ulatuses asuva madalvõlvlaega keldri peal.

Välisukse kohal säilinud ja ennistatud algne framuug, uus välisuks valmistatud fotode järgi vana ukse eeskujul.

Hoones on võetud taaskasutusse vanu uksi, aknad ja muud ehitusmaterjali, mis enamasti pärineb teistest Paide vanadelt hoonetest.

Tallinna 9 hoone algne tellisfassaad on kahjustatud nii ümberehituste kui ilmastiku mõjude tõttu ent tervikuna siiski säilinud. Samuti on säilinud mõned algsed aknad ning teisel korrusel osaliselt algsed põrandalauad.

 

Tallinna 9 ja 11 hoone varasemad omanikud ja kasutajad:

1698 vana veski

1748 ?

E – Hans Jacob Brasche

1754 mütsitegija Joh. Friedr. Öhlert, ehitas maja

vennad Johan ja Simon Öhmannid

1796 pottsepp Joh. Christoph Lösch [märkus: st Kodanike Klubi esimene maja]

1824 Weber

1837 kingsepp Neumann

1841 kohtuvanem G. Bergfeldt

1902 PT kaupmees, kohtufoogt ja linnapea Eduard Silsky

1913

37b Ed. Simson

37a, 37c F. Johannson

37,38 E. Brache ja E. Hahl

1930-tel jagatud kolmeks

 

Vaata eraldi pdf faili Tallinna 9/11 ja Kodanike Klubi kohta

 

Hooned kuuluvad Paide linnale (SA Ajakeskus Wittenstein).

 

Fotogalerii:

 

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga