Suur-Aia tänav on üks Paide vanimaid tänavaid, pärit juba keskaegsest linnasumist, tol ajal kandis ta nime Viljandi tänav, kuna selle jätku (praegune Väike-Aia tänav) kaudu sai läbi Laia tänava ja üle praeguse Lembitu pargi ringiga praegusele Pärnu tänavale, mis viis läbi Türi Viljandisse. Suur-Aia tänav oli osaliselt hoonestatud kindlasti juba keskajal, ent pärast suuri sõdu hakati siia praeguseni osalt säilinud puithooneid ehitama 18. sajandi keskpaigast alates.
Allolev tekst on koostatud enne Suur-Aia 7 lammutamist, praegu võib sellest hoonest rääkida seega minevikus, hoone uksed, aknad, osalt laudist on säilitatud Paide SRIKis, palkkehand on lahti võetud SA Ajakeskus Wittenstein poolt ning kuulub tulevikus uuesti ülespanemisele Tallinna 9 krundil.
Majad Suur-Aia tn 5 ja 7 asuvad ühisel krundil. Tänava poolt hoonestatud krundi keskel on kolmest küljest ehitistega piiratud õu, krundi lääneosas on aed. Maja nr 5 on ehitatud klassitsistlikus stiilis 19. saj. esimesel poolel, maja nr 7 pärineb 19. saj. teisest poolest. Hooned on poolkelpkatusega, ristkülikukujulise põhiplaaniga, paekivist vundamendil. Rõhtpalkseinad on kaetud profileeritud rõht- ja püstlaudisega. Otsaga tänava poole paikneval majal on põhjaküljel lai räästaalune – tüüpiline Paide vanalinna aidahoone motiiv.
Hoones Suur-Aia tn 5 on säilinus mantelkorsten, lai profileeritud rõhtlaudis otsafassaadi ülemises osas, otsfassaadide aknad koos Paide tüüpi piirlaudadega, piirlaudade nurgakvaadrid, räästa tuulekast koos profileeritud liistuga, välisseinte puidust nurgakvaadrid.
Hoonel Suur-Aia 7 on (oli!) säilinud profileeritud rõhtlaudis, tänavafassaadi alumise osa püstlaudis, räästa tuulekast koos profileeritud liistuga, pööninguakna profileeritud veelaud, punasest tellisest korsten koos korstnapitsiga.
1888. aastal kolis majja Suur-aia tn 5 Paide esimene lasteaed. Selle asutas 1872.a. Palu mõisaomaniku tütar preili Elisabeth Stackelberg. Tema lahkumise järel võttis lasteaia hooldamise üle koguduse õpetaja C.Rall. Esimese lasteaia meenutuseks oli majal ka mälestustahvel.
Selles majas on elanud Jaan Eilart, Paide Ühispanga üks rajajaid ja juhte, seltskonnategelane. Abikaasa Linda Eilart oli pedagoog, Järva Naiskodukaitse juht.
Nõukogude perioodil töötas siin Paide Rajooni Rahvakohus.
Selle krundiga on seotud nimed:
Õuenõunik von Wickhorst
Prl von Bellawary
Pr paruness von Schilling, sündinud von Stackelberg (1852)
1902 PT paruness Stackelbergi pärijad
1913 parun A.Stackelberg Öötlast
1937 Jaan Eilart
Suur-Aia 7 on praeguseks lammutatud, selle kohale on ehitatud ehitatama Nelja Kuninga Hotelli laiendusena Spaa-ujula.
Selle hoonekompleksiga seotud infot võid lähemalt lugeda siit.
Mina töötasin selles majas peaaegu 24 aastat. Siis oli kohtumaja. Ja jäi ka minust kohtumajaks veel
mitmeks aastaks. Olen ka elanud 3 aastat selles hoovipealses n.n. puukuuris.
Minu mälestus Suur-Aia 5 majast on sellest ajast, kui seal asus veel kohus. Ükskord viidi meid klassiga vaatama seltsimehelikku kohut kellegi huligaani üle. Madal, tume, sünge ruum oli.