Ajaloolised andmed:
Rüütli tänav on üks Paide vanemaid tänavaid. Juba 17. saj lõpul koostatud Paide linna plaanil kannab tänav sellist nime ning 1696. aasta linnaplaani ja 1698. a majaomanike andmete põhjal saab järeldada, et praegune Rüütli 32-34, sel ajal Benedict Jürgensonile kuulunud krunt oli hoonestatud juba siis.
Ka 1780-te aastate linnaplaanidel on kinnistu edelanurka märgitud hoone, just sellel kohal kus praegugi asub vanem hooneosa. Kahjuks puuduvad andmed selle kohta, kas sel ajal kreisi rentmeister major Peter Cramerile ja hiljem pr von Maydellile kuuluval krundil asunud hoone on mingis osas sama, mis praegune. Hiljem kuulus krunt veel kingsepp Lagerquistile ja sellest perekonnast naise kaudu kübarsepp Gustav Heinrich Thomsonile. Kui 1848. aastal koostati järgmine linnaplaan, asus krundil praeguse hoonekompleksi asukohal ja sama mahuga ehitis. Seega on võimalik, et eriti hoone vanem, madalam osa pärineb vähemalt 19. sajandist ning et hoone kõrgem, lõunapoolne osa on hiljem ümber ehitatud (ehitisregistri andmetel on esmase kasutuse aasta 1917). 19. sajandi teisel poolel kuulus kinnistu tislermeister Christian Gottlieb Reinhardtile (1849), 1863. a maksustamisnimekirjas on nimetatud, et krundil asuvad puidust elumaja, kõrvalhooned, aed ja koppel. Alates 1873. aastast kuulus krunt mölder Wiraltile, seejärel Indermittele ning alates 1913. aastast Verner von Grünewaldtile.
Alates 2019. a aprillist kasutab maja Säästva Renoveerimise Infokeskuse Paide Ühendus (Paide SRIK, https://srik.vabakond.ee)
Teave hoone kohta:
Hoone koosneb kahest ehitisest.
Põhjapoolne, vanem hoone on madalam, madalama sokliga (mis on praeguse kõnnitee kõrgusest jäänud madalamaks), poolkelpkatusega (kaetud eterniidiga). Rõhtpalkehitis, kaetud algse horisontaallaudisega. Vanad akned, algsed, Paide vanadele majadele iseloomuliku nurgakvaadriga piirdelaudadega.
Lõunapoolne ehitise osa võib olla 20. sajandi alguses ümber ehitatud. See hooneosa on kõrgem, viilkatusega (kaetud eterniidiga). Rõhtpalkhoone, algne horisontaallaudis, vanad aknad, algsed Paidele iseloomuliku nurgakvaadriga piirdelauad. Tänavapoolsel küljel vana ehisdetailidega tahveluks, hoovipoolses osas veranda. Siseruumidel ilmselt nö alt tuulutusega põrand. Säilinud vana ümar plekkahi, vanad pliidid, tahveluksed. Siseruumides alustatud seinte kuni palkideni puhastamist.
Maja all asub võlvkelder.
Rüütli 32, 34 muinsuskaitseline inventeerimine:
Rüütli32_MKinventariseerimineVaata muinsuskaitselise inventeerimise andmeid Rüütli 32 kohta (pdf)
Selles majas olen ma elanud vist u 1976-80. See ümbruskond oli mu põhiline mänguväljak. Mäletan, et hoovis asus veel üks maja, kus elas üks vanamemm. Ühel ööl ajas meil külas olnud vanaema mu üles, too kõrvalhoone põles suure leegiga õues. Pärast seisis hoovis veel mõnd aega tahmanud vare, ainult korsten püsti. Minu Ereliukas oli selles hoones, kusagil kuuri osas ilmselt ka hoiul olnud, see põles ka ära, kahju oli.
Lisaks oli hoovis üks metallist garaazh, kus mu isa hoidis meie vana Moskvitshi.