Posti 12 on vist üks ilusamaid ajaloolisi kivihooneid Paides. Kunagisele väljapääsule linnusest all-linna (ikkagi Rüütli tänav) ning hilisemale linnakodanike väeüksuse drilliplatsile ehitati 1910. aastal koolimaja, mis kolis siit välja 1963. aastal. Pärast seda tegutses siin Pioneeridemaja ja linna raamatukogu, kuni maja jäi 2001. aastal tühjaks. Hoone on eraomandis ja müügis (vt päris teksti lõpust). Traditsiooniliselt on maja avatud Paide Arvamusfestivali ajal, mis siin toimuvad näitused.
Krundi ajaloost:
Posti tänav asub Paide ühe vanima tänava, Rüütli tn alguses.
Keskajal läks sellest krundist üle ilmselt peamine sissepääs kindlusest linna.
Rootsi ajal asus sellel krundil sõjaväe drilliplats.
1698.a.plaanil on see koht tähistatud kui rehe või rehielamuga hoonestatud krunt, 1797.a. plaanil Posti tänava ääres Rüütli tänava joonel märgitud hoone, 1848.a. plaanil hoonestus puudub.
Praegune, sümmeetrilise põhiplaani ja fassaadiga kahekorruseline historitsistlik 1910.a valminud koolimajaks ehitatud hoone. Lameda katusega tellisehitise peafassaadi kaunistavad keskrisaliit, tellissimsid ja aknapiirded. Põhijoontes on säilinud algne ruumijaotus: klassiruumid paiknesid sümmeetriliselt keskse vestibüüli ümber.
Säilinud originaaldetailid on räästa tellisest astmik- ja hammaskarniis, kaarfriis pilastritega, avade ümar- ja segmentkaarsed sillused, akendealused simsid ja kassetimotiivid, korrustevahelised vööd (karniisid, simsid ja kassetid on krohvitud), akende rõhtimpostid.
Kuigi algselt oli maja mõeldud poeglaste linnakoolile, kolis sinna linna tütarlastekool, mis kujunes vene õppekeelega naisgümnaasiumiks. 1910.a. „Paide Teataja” andmeil läks maja maksma 24 000 rubla.
1924.a. ühendati kõik Paide gümnaasiumid Järva Maakonna Avalikuks Paide Ühisgümnaasiumiks, millest üks osa töötas Posti tn 12 hoones.1937.a. muudeti gümnaasium keskkooliks.
1941.a. tabas koolimaja pomm, see purustas fuajee lae sissekäigu juures. Pärast sõda töötas majas Paide keskkool, 1963 a. valmis uus koolihoone Aiavilja tänaval ja vana maja muudeti osaliselt Pioneeride Paleeks. Kuni 2001.aastani asus majas ka raamatukogu, peale selle kolimist seisab maja tühjana. 2004. aastal müüs Paide linn maja maha, müügiga seonduvat saab lugeda Weissensteini vanast blogist. Maja on seisnud sellest ajast alates praktiliselt kasutuseta, 2014. aastal üritas Paide linna asutada hoonesse riigigümnaasiumit, selle jaoks tehti arheoloogilised uuringud ning koostati ka esialgne eskiis, ent haridus- ja teadusministeeriumilt ei saadud tol korral nõusolekut.
2017. a jaanuaris sai Paide linn vastuseks oma uuesti esitatud ettepanekule haridus- ja teadusminister Mailist Repsilt kirja, kus minister kinnitas toetust mõttele rajada riigigümnaasium Paidesse, Posti 12 kinnistule. Juba kuu lõpus algavad loodetavasti ettevalmistused Posti 12 vana koolimaja uuesti ehitamiseks Paide uueks riigigümnaasiumiks!
Maja omanike ja kasutajate varasemad andmed:
1698 Surnud Christian Raspiuse lesk, rehielamu (kooliõpetaja maja?)
1748 Erich Linde
1870-te kinnistunimestikus selle krundi osa hävinud
1913 tütarlastegümnaasium
Vaata lähemalt majaplaani (pdf dokument Ehitisregistrilt).
Vaata visitjarva.ee lehelt majaga seotud infot.
Loe lähemalt Paide Gümnaasiumi ajaloost (pdf fail)
Posti 12 arheoloogilised eeluuringud 2014. aastal (pdf)
Fotogalerii:
Enamuse minuealiste jaoks on see maja tuntud ikka Pioneeridemaja ja raamatukoguna. Oli kuidagi hubane koht miskipärast. Pioneeridemaja ajast ei mäleta ma küll oluliselt rohkem kui üht klassiõhtut, mille tegime ühes esimese korruse toas. Aga raamatuid sai laenutatud kõvasti, eriti on meelde jäänud Bidstrupi koomiksid, mille järgi ise hakkasin ka koomikseid tegema. Leidsin, et praegu on need isegi ühelt venekeelselt lehelt leitavad: http://www.bidstrup.ru/content.html