Pikk 33

NB! Pikk 33 on müügis – hind 66 900, vaata lähemalt www.visitjarva.ee

 

Ajaloolised andmed:

Pikk tänav on üks Paide vanemaid tänavaid, sellist nime kannab ta juba 1683. a Waxelbergi kaardil. Kreisilinn Weissenstein perioodil asusid just Pikal tänaval linna mõjukamate isikute elamud.

1692. a kaardil on sama krunt (märgitud ristiga) küll märgitud ilma hooneta, ent 1698. a Paide kruntide kohta koostatud protokollis on märgitud „Nils Martens, täisehitatud krunt, millele kuberneriproua on pretendeerinud“, ehk tegu oli Paide linnakodanikule kuuluva krundiga, millele oli ehitatud ka hooned, ent kuna Paide linna kruntidele pretendeeris Mäo mõis, siis oli selle krundi omandiõiguse üle vaidlus. Hilisemal, 1780-te aastate kaartidel ei ole samuti krundil märgitud hoonet, omanike kohta on teada järgmised andmed: 1748 Niels, Mäo rentnik Gabriel Winter, Terentintz, Weber, hõbesepp August Staden, lukussepp Carl Thomson. Alates 1848. a avaldatud kaardist kannab krunt numbrit 67. Seejärel tuleb täpse daatumiga omanikukanne: 03.07.1840 Dorothea Levin, millele järgneb ilma daatumita E. G. Scheibe. See võib tähendada, et krundile ehitati hoone 1840. aastal, sest 1848. aastal koostatud Paide linnaplaanil asuvad samal asukohal ja samas mahus hoone ja kõrvalhooned nagu ka 1930-te ja ka tänapäeval linnaplaanil. Seega hoone võib pärinda 1840-test ning ehitisregistris märgitud aasta 1880 võib aga viidata mõnele suuremale ümberehitusele. Hoone praeguseks säilinud välisilme viitab selgelt klassitsismiajastu ehitustraditsioonidele, mis võibki viidata 1880-te ümberehitustele.

Pikk33_1692kaart Pikk33_1848kaart

 

Ehitusosade kirjeldus:

Elamu on avar ja valgusküllane, heas korras, privaatse sisehooviga. Ruumid elamus – esik, köök, 5 tuba, panipaik, wc/duširuum ja esiku all avar võlvkelder. Suuremad renoveerimistööd on teostatud ~ 12 aastat tagasi, mille käigus uuendati valdavalt kõik põrandakonstruktsioonid, aknad, katusekonstruktsioon ja -kate, uuendati elektrijuhtmestik ning küttekolded. Paigaldatud on keskkütte torustik ja radiaatorid (paigaldamist vajab keskküttekatel). Hetkel on elamu köetav ahju, kamina ja pliidiga, lisaks kasutatakse elektrikütet.

Hoone sokkel asub tänapinnaga võrreldes valdavalt kõrgel, v.a. hoone kirdenurk, kus pinnas on tõusnud sokli servani.

Välisel vaatlusel on hoone rahuldavas seisukorras, põhjalikuma hinnangu andmiseks oleks vaja osaliselt avada konstruktsioone.

IMG_9072

 

Ennistusinfo:

Säilitamisele ja ennistamisele kuuluvate hoone detailide nimistut ei ole koostatud, suures osas on algsed hoone detailid välja vahetatud – näiteks aknad ja akende piirdeliistud ning osaliselt uksed, säilinud on tänavapoolne algne puitnikerdustega tahveluks ja selle piirdeliistud, samuti ukse käepide ja lukukate.

Hoone horisontaallaudis on vana, välja on vahetatud akende alune püstlaudis ja veelauad.

Säilinud on vanad saelõikelised sarikaotsad.

Ennistamise kohta saab teavet Paide SRIKist (asub Wabalinna majas, Tallinna 11, Paide), Muinsuskaitseametist ja Paide linnavalitsusest.

Paide SRIK pakub ennistamise toetamiseks:

Nõustamist, koolitusi, vanamaterjali, Majatohtri kaubavalikut, töövahendite laenutamist ja töökoja üüri koos juhendamisega, samuti ajalooliste profiilide järgi uue lauamaterjali (laudis, piirdeliistud) tellimist, uste ja akende restaureerimisteenust ning kokkuleppel renoveerimistöid (krohvimine, värvimine jms).

Paide SRIKi kontakt: paide@srik.ee

Lisaks: Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA (www.mycology.ee)  ja ehitusekspert Kalle Pilt pakuvad vanade väärikate hoonete taastada soovijatele tasuta puidu seen- ja mardikakahjustuste uuringuid. Igale sellise hoone ostjale kingiks veel 3 õppefilmi hoonete säilitamise teemal. Tel. 56606663 või kalle@mycology.ee

IMG_9079a IMG_9079 IMG_9081

 

pikk33_MKinventeerimine

Vaata muinsuskaitselise inventeerimise andmeid Pikk 33 kohta (pdf)

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.