Lai tänav on ilmselt üks esimesi Paide teid, olles üheks osaks Paide ordulinnusest Tallinna viivast vanast maanteest, hilisemast taliteest (Lai tn – Kure tn – Prääma kõrts – Röa mõis jne).
Praeguse Lai 5 kohal asus keskajal ning ka hiljem, Rootsi ajal kõrts, hiljem seltsimaja, nõukogude ajal aga kino. Praegu on hoone tühi.
Praegune ristkülikukujuline hoone paikneb piki Laia tänavat, sügava sisseastega sissepääs asub perimetraalselt keskel.
Võrdlemisi kõrge sokkel on Paidele iseloomulikult murtud, tahutud paekivist ja värvitud. Seinu katab profileeritud rõhtlaudis, sokli kohal vertikaalse asetusega laudis. Akna ja sokli vahele jäävat vertikaalset laudist katab profileeritud vahevöö.
Vasakpoolsel hoonetiival on säilinud paide tüüpi aknapiirdeliistud (nelinurkse kvaadermotiiviga) ja aknahinged.
1898.a. kolis siia majja Paide eestlaste selts „Ühhendus“. Avaramad ruumid võimaldasid seltsielu mugavamalt korraldada, seltsi liikmeid oli üle 100. Seltsi kuulusid kooliõpetajad, ametnikud, vallakirjutajad, kaupmehed jm. Seltsi presidendiks oli sel perioodil riidevärvija Julius Stephan, raskejõustiku harrastaja, tema kutsel esines Paides ka G.Lurich. Seltsi häid ruume kasutas ka spordiselts „Maleva“.
1908.a. nimetati selts ümber „Paide Eesti Selts Ühendus“. Samal aastal ehitati maja peremehe poolt seltsimaja juurde uus saal näitelavaga, see avardas veelgi tegutsemisvõimalusi. „Ühendus“ tegutses 1914.aastani.
Hoones on asunud mõnda aega Kaitseliidu Järva Maleva Staap, maleva sekretäri korter. 1939.a. paiknes majas ka Paide vabatahtliku Tuletõrjeühingu Kodu. Linnarahva jaoks oli siin enne II Maailmasõda kinoteater „Apollo“ ja peale sõda kinoteater „Aurora“.
Selle hoone ja krundiga on seotud järgmised nimed:
1698 Kõrtsmik Thomas, 2 krunti, ühel vana lagunenud kõrts
1748 Andreas Hardt
Johan Christian Stecher
Kaupmees Joseph Johan Mehura (1817)
R.Jürgens
Kabruck
1913 A.Treufeldt
Lai 5 muinsuskaitseline inventeerimine:
Lai5_MKinventeerimineVaata muinsuskaitselise inventeerimise andmeid Lai 5 kohta (pdf)
Fotogalerii: