Paide keskväljak on omapärasemaid linnaväljakuid Eestis. Välistelt mõõtmetelt suur, kujult trapetsilaadne ja heade proportsioonidega, asudes linna plaanistruktuuris tsentraalselt ja omades linnakujunduses juhtivat kohta. Linna ja väljaku muudavad ilmekaks 18.-19. sajandil kohalike arhitektide poolt loodud puithooned.
Keskväljaku ajaloolise hoonestuse juurest torkab silma Keskväljak 15 asuv 20. sajandi keskel ehitatud kaubanduskeskus, mis sobitub raskelt 19. saj vanalinna hoonestusega.
Mis oli varem kaubanduskeskuse asemel?
Keskväljak 15 krundil oli kaks suurt puidust ärihoonet. Neist Tallinna tänava poolne hoone kandis numbrit Turuplats 11 ja Pärnu tänava poolne Turuplats 10. Ajaloolised andmed kaubamaja kohal asuva krundi kohta ulatuvad 17. sajandisse. 18. saj oli krunt jagatud kaheks. Pärnu tänava poole jäänud Turuplats 10 on aegade jooksul kuulunud linnas tegutsenud kaupmeeste perekondadele. 1875. aastast tegutses hoones E. Koiki raua-ja koloniaalkauplus. Aastast 1925.a G. Pasteli lihakauplus.
Turuplats 11 asunud hoonest võis 19. sajandil leida lihakaupluse. 20. saj oli kahekorruseline puunikerdustega hoone tuntud Kõrwitsa mütsikaupluse ja Laasi jahi – ja muusikariistade poena. Mütsikaupluse pidajaks oli August Kõrwits, kelle järeltulijad kuuluvad Eesti muusikamaailmas tuntud Kõrwitsate dünastiasse. Paides on sündinud helilooja ja muusikateadlane Harri Kõrvits (vaata ka seda linki). Turuplats 10 ja 11 asunud puumajad likvideeriti 1960ndatel, et hakata ehitama uut kaubanduskeskust. 1967. a juulis avati uus kauplus ja söökla-restoran „Paide“ (vt: “Ajalooline Weissenstein”).