Tallinna 13

Tallinna tänav 13 hoone kuulub 18. ja 19. saj vahetusel ehitatud huvitavate puitehitiste hulka.  Algne fassaadikujundus on kapitaalremontide käigus tugevasti muutunud. Hoone on poolkelpkatusega, katusekorruse väljaehitust hoone keskel rõhutab kolmnurkne viil. Tallinna 13 tänavapoolsel fassaadil on säilinud sammasportikusega rõdu. Portikuse puidust sambad, korintose stiilis kapiteelid, lai dekoratiivne simss, mis kannab profileeritud karniisiga ääristatud ehisviilu,  rõhutavad eriti hoone klassitsistlikku fassaaditaotlust. Paides töötasid 19. saj alguses tislerid, kes valmistasid  elamutele  palju väärtuslikke dekoratiivdetaile, mis töökvaliteedilt ja kunstilise kujunduse poolest saavutasid silmapaistva taseme. Hoone keldrid on võlvlagedega.  Elumaja juurde kuuluvad majandushooned, mis  moodustavad kinnise siseõue.

Tallinna tänav 13 krundi ajalugu ulatub tagasi aastasse 1748. Sajandivahetusel ehitas krundile hoone kaupmees ja mölder Joh. Christian Möller. Järgnevalt on uhke Tallinna tänava hoone seotud jõukal järel linnakodanikega. 1842. a kuulus hoone kaupmehele ja vasksepale Johann Hinzele. Tegemist oli mehega, kes aitas taastada Paide Püha Risti Kirikut. Tema annetas kirikule vaskplekist muna koos tuulelipuga, millel aastaarv 1847. Sajandi lõpus kuulus hoone kaupmehele, kohtufoogtile ja  Paide linnapeale Eduard Silskyle.  20. sajandi alguses elas Tallinna tänav 13 hoones ümbermaailmareisija ja ajaloolane Paul von Levenhagen. 1930ndate teisel poolel oli hoone koduks Paide linnaarst dr Gustav Leisneri perekonnale ning Paide linnapea Hans Leemanni (1901-1997)  perele. Nõukogude perioodil tegutses hoones  tavanditeenindus. Ärklikorrusel asusid väljaehitatud korterid.

Alates 2020. aastast on hoone võetud kasutusse Paide SRIKi poolt eesmärgiga see renoveerida rajada hoonesse säästva renoveerimise infokeskus (vt lähemalt www.srik.vabakond.ee).

 

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga