Paide Püha Risti kirik

Paide Püha Risti kiriku ajalugu ulatub keskaega. Tänu 16. sajandi lõpu Paide hoonete inventeerimisaktile, 17. sajandi alguse vasegravüüridele ning 17. sajandi lõpu linnaplaanidele teame, et keskaegne, gooti stiilis kirik, asus praeguse kiriku kohal (parempoolsel pildil märgitud punasega).

See kirik hävis Liivi sõjas, tõenäoliselt Ivan Julma sõjakäigu ajal Paide vastu aastal 1573/73. Pärast seda oli kasutusel ajutine puukirik, mis asus vana kiriku asukohast veidi lõuna pool (märgitud üleval paremal kaardi väljalõikel mustade joontega). Aastal 1786 valmis aga vana, algse kiriku vundamendil uus kirik, millel oli esialgne barokne tornikiiver.

Barokne tornikiiver kadus aga 1845. aasta põlengus ning 1848. aastal taastati kirikule praegune gooti tornikiiver.

Erinevalt paljudest kirikuhoonetest asetseb Paide kiriku torn klassitsismile omaselt põhihoone keskel. Seetõttu sulandub kirik hästi väljaku ansamblisse. Praeguse väljanägemise sai kirik aastatel 1909-1910 toimunud suuremate juurdeehituste käigus. Lisandusid läänepoolne eeskoda ja nelinurkne koor, kooriruumi eraldab pikihoonest segmentaalne võidukaar. Kiriku lagi on  krohvitud puidust,  põrandal on uus plaatkate.

Esimesed teated gooti stiilis kivikiriku kohta ulatuvad orduaega, kuid  see purustati Liivimaa sõja käigus. Uus kivikirik valmis 1786.a, kuid 1845.a  hävis see tulekahjus. Arhitekt –ehitusmeister J.G.Mühlhauseni projekti järgi  ehitati paekivist vundamendile toetuvad müürid pärast põlengut kõrgemaks, endine barokne tornikiiver asendati terava gooti kiivriga.

Akende vitraazh-originaalid pärinesid 1900. a, kui kogudus tellis Riiast Tode ateljeest. Neist kahel on keskel Stackelbergi ja Rentelni suguvõsa vapid, ühel aknal Paide linna vapp. Teistel akendel on evangelistide sümbolid ingel(Matteus), lõvi(Markus), härg (Luukas) ja kotkas (Johannes).  Interjööris on V.N.Baranoffi poolt C.T.Neffi järgi maalitud altarimaal. Altar ja kantsel on valminud F.V.Schnorri kavandite järgi kohaliku tislermeistri Altorfi tööna. Altarit ümbritsevad inglifiguurid ja teksti altari kohale maalis kohalik kunstnik A. Roosileht 1928. a. Orel on orelimeistrite Kriisade töö 1933. a.

Torni tipus oli esialgselt dr. C.H.Hesse ja kohtuvanem E.Silsky kingitud ülekullatud vaskrist ja kohtuvanem J.V.Hintze poolt kingitud paksust vaskplekist muna koos tuulelipuga, millel aastaarv 1847.
2018. a on Paide Püha Risti Kirik koguduse aktiivse tegevuse tulemusel renoveeritud ning linna ajaloolist eripära säilitav pühakoda.

Print Friendly, PDF & Email

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga